Aloes – skarbnica dobroczynnych składników

Niepozorna roślina o grubych, mięsistych liściach

Aloes rosnący dziko, w warunkach naturalnych, może osiągać wysokość nawet kilku metrów. Hodowany w Polsce, w domu, nie przekracza zazwyczaj 30-40cm. Roślina zaliczana jest do sukulentów, naturalnie rosnąca na terenach pustynnych, półpustynnych oraz na sawannach. Wewnątrz liści aloesu znajduje się żel, zawierający różne dobroczynne składniki. Roślina wykorzystywana jest przez człowieka już od czasów starożytnych. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywana jest w kosmetyce oraz lecznictwie. Popularnością cieszy się również aloes do picia, który poprawia pracę układu pokarmowego. A jednocześnie jest bardzo smacznym i dobrze nawadniającym napojem.

Jak aloes wpływa na organizm od wewnątrz?

Chcąc skorzystać z dobroczynnych właściwości aloesu, mamy kilka możliwości. Na rynku dostępne są przeróżne suplementy na bazie tej rośliny, które pozwalają na uzupełnienie braków różnych mikro i makroelementów. Jeśli jesteśmy fanami naturalnych rozwiązań, to warto sięgnąć po aloes do picia. Do wyboru mamy wiele różnych marek, produkujących napoje na bazie aloesu. Samego lub z różnymi dodatkami, dla uzyskania innych właściwości lub zmienienia smaku.

Pijąc napoje z aloesem, możemy załagodzić różne problemy związane z pracą układu pokarmowego, takie jak np. stany zapalne lub wrzody. Dodatkowo, poprzez stosowanie tej rośliny, wspieramy metabolizm oraz zapobiegamy zaparciom. Ciekawostką jest fakt, że picie aloesu wzmaga produkcję soku żołądkowego. Można więc podawać go osobom, które mają problemy z brakiem łaknienia. Aloes wspomaga również pracę układu immunologicznego, dzięki czemu zwiększa się odporność organizmu. Aloes jest prawdziwą skarbnicą dobroczynnych składników. Znajdziemy w nim m.in:

– przeciwutleniacze (spowalniające procesy starzenia)

– kwas foliowy i biotynę

– witaminy z grupy B

– witaminę C

– aminokwasy (endo i egzogenne)

– sole mineralne (w tym manganu, potasu, żelaza, fosforu, wapnia i cynku)

Aloes stosowany zewnętrznie 

Aloes do picia cieszy się dużą popularnością. Warto jednak pamiętać, że na rynku można znaleźć również wiele produktów do stosowania zewnętrznego. Zarówno leczniczych, jak i pielęgnacyjnych. Preparaty z wyciągiem z aloesu stosowane są często w przypadku różnych reakcji alergicznych pojawiających się na skórze. A także jako środek łagodzący podrażnienia i oparzenia słoneczne. W przypadku pielęgnacji, aloes można znaleźć w produktach nawilżających (kremach, żelach pod prysznic, szamponach, maseczkach.) Szczególnie osoby ze skórą suchą, wrażliwą lub problematyczną, powinny zainteresować się kosmetykami zawierającymi aloes.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *